PIROGRAFIA - definicja


PIROGRAFIA - co to właściwie jest?

Pirografia, rozumiana jako rękodzieło, to technika zdobnicza polegająca na wypalaniu (wzorów, napisów, obrazów) na wszelkich nadających się do tego materiałach - najczęściej w drewnie i skórze. Do wypalania służy specjalne urządzenie zwane pirografem, posiadające końcówkę (grot) nagrzewającą się do kilkuset stopni Celsjusza. Istnieją także wypalarki gazowe (mikropalniki), zasilane ciekłym butanem. Natomiast na skalę przemysłową pirografię zdominowały plotery laserowe.

czwartek, 25 grudnia 2014

Jeleń


Jeleń na skraju lasu... Lasu wieżowców. Ot, XXI wiek.
Wymiary obrazu: 40 x 30 cm.
Czas wykonania: 9,5 godziny.

czwartek, 18 grudnia 2014

Portret na tacy...


Szczerze mówiąc, niezbyt lubię wypalać na tacach, ale cóż, jak dotąd to one cieszą się największym zainteresowaniem.
Wymiary: 39 x 24 cm.
Przeznaczenie: klient końcowy.

piątek, 12 grudnia 2014

Wypalarka PEBARO - wrażenia z eksploatacji

Do tej pory pracowałem tanią, amatorską wypalarką, nieposiadającą możliwości regulacji temperatury grotu. Bardzo utrudniało to wszelkie cieniowanie. Od jakiegoś czasu rozglądałem się więc za bardziej profesjonalnym sprzętem.

Mój wybór padł na produkt uznanej niemieckiej firmy "Pebaro":


Wypalarka pozwala na płynną regulację temperatury w zakresie od 50 do 500 stopni. Początkowo miałem obawy czy taki zakres wystarczy, gdyż dostępne w handlu wypalarki określane mianem profesjonalnych nagrzewają grot w zakresie 450 - 750 stopni.

Jak się okazuje, do wypalania w drewnie 500 stopni Celsjusza w zupełności wystarcza. Mało tego, podczas cieniowania roboczą temperaturą jest 350 stopni. Na bardzo jasnym drewnie można zejść nawet na 275 stopni, jednak grozi to utratą subtelnych cieni uzyskanych przy tej temperaturze na pracach, które są potem lakierowane. Jak wiadomo, popularne lakiery nadają drewnu lekko żółty odcień.
500 stopni zapewnia komfort pracy na drewnie z drzew liściastych, np. na liściastej sklejce dostępnej chociażby w marketach Castorama. Natomiast wypalając na sośnie, lepiej ustawić temperaturę grotu na 425 stopni, gdyż drewno iglaste ma to do siebie, że koszmarnie dymi (ze względu na dużą zawartość żywicy).

Podsumowując, z wypalarki jestem bardzo zadowolony - nie wiem do czego wykorzystałbym temperatury powyżej 500 stopni oferowane przez droższe wypalarki "profesjonalne".
Poniżej fragment większego projektu wykonany tą wypalarką:



czwartek, 27 listopada 2014

środa, 26 listopada 2014

wtorek, 11 listopada 2014

Taca "jesienna"


 

Kolejna taca. Tym razem utrzymana w tonacji jesiennej.
Wymiary: 39 x 24 cm.
Czas wykonania: 8 godzin.

środa, 5 listopada 2014

Wehikuł


Projekt w programie graficznym, a następnie transfer na drewno. 
Wymiary obrazu: 30 x 21 cm.
Czas wykonania: 7,5 godziny.

sobota, 25 października 2014

Hybryda


Jeden z moich dawnych fotomontaży przeniesiony na deskę.
Z tyłu obrazu przymocowałem zawieszkę.
Wymiary: 30 x 21 cm.
Czas wykonania: 5,5 godziny.

wtorek, 7 października 2014

Filiżanki


Obraz jest zabezpieczony lakierem i, jak widać, przygotowany do zawieszenia. Ową żółtą "ramkę" wykonałem najzwyklejszą farbą plakatową. Farby te charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do drewnianych powierzchni oraz odpornością na blaknięcie.
Wymiary obrazu: 30 x 17 cm.
Czas wykonania: 6,5 godziny. 

czwartek, 25 września 2014

Deska kuchenna jako turystyczna pamiątka



Pszczyna słynie między innymi z Zagrody Żubrów. Mam nadzieję, że uważni obserwatorzy dostrzegą na tej deseczce głowę żubra właśnie, a nie łeb wiejskiej krasuli ;)

piątek, 5 września 2014

Deska do krojenia z motywem bajkowym

Deska do krojenia (dł. 27cm, szer. 17cm, grub. 1cm)


Podobny wzór, jak poprzednim razem, ale już bez kolorowania.

poniedziałek, 1 września 2014

Deska do krojenia

Deska do krojenia

Jeszcze jedna próba z zastosowaniem koloru w pirografii. Posłużyłem się zwykłymi kredkami. Jak widać, jakość wykonania bardzo kiepska ze względu na kolorowe smugi i rozmazania. To pokazuje, jak ważne jest dokładne odpylenie powierzchni przed nałożeniem lakieru.

Dochodzę też do wniosku, że takie intensywne barwienie tłumi i niebezpiecznie sprowadza pirografię w stronę kiczu, a wizualnie wygląda to jak klasyczny dekupaż. W przyszłości będę musiał albo całkowicie zrezygnować z koloru, albo stosować kolorowanie tylko niektórych obszarów.

sobota, 30 sierpnia 2014

czwartek, 21 sierpnia 2014

Łopatka ażurowa

Łopatka ażurowa 30 cm


Ażurowa łopatka o długości 30 cm. Nie lakierowałem jej aby mogła służyć zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do celów dekoracyjnych.

środa, 20 sierpnia 2014

Kartka urodzinowa (kolor)

Drewniana kartka okolicznościowa (format 15 x 10 cm)


 Pokolorowana i pokryta lakierem wcześniej wykonana pirokartka.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Widelec

Widelec 28 cm


Widelec o długości 28 cm. Nie pokrywałem go lakierem aby nadawał się do kontaktu z żywnością, nie tylko do celów dekoracyjnych.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Kartka okolicznościowa - pirografia w kolorze

Drewniana kartka rocznicowa (format 15 x 10 cm)







Barwiona wersja wcześniej wykonanej pirokartki.
Powierzchnia zabezpieczona lakierem.

sobota, 16 sierpnia 2014

Pamiętaj aby chronić oczy!

Podczas wypalania, oczy są tą częścią ciała, która jest narażona na najwięcej zagrożeń. Gdyż, o ile, drogi oddechowe podrażnia jedynie unoszący się dym, to oczy dodatkowo mogą ucierpieć od żaru z rozgrzanego pirografu. Nie można też wykluczyć najbardziej dramatycznej sytuacji do jakiej może dojść, a mianowicie zetknięcia rozgrzanego do kilkuset stopni grotu z okiem bądź powieką(!)  Dotyczy to zwłaszcza osób, które wykonują bardzo precyzyjne zdobienia małych przedmiotów. Zbyt długie trzymanie twarzy bardzo blisko pracującego grotu może spowodować dyskomfort i zaczerwienienie oczu, które potrafi się utrzymywać jeszcze długo po zakończeniu pracy.

Dlatego warto wydać kilka złotych na najtańsze okulary ochronne dostępne w każdym budowlanym markecie. W zupełności wystarczą. Oczywiście, w lepszej sytuacji są ci, którzy na co dzień używają okularów korekcyjnych.

Okulary ochronne
  

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Iluzja - podstawka pod gorące naczynia



Jeszcze jedna z serii podstawek pod gorące naczynia. Widniejący na niej obrazek zmienia się, gdy obracamy ją o 180 stopni.
Tradycyjnie, średnica 20 cm, grubość 1cm.

środa, 30 lipca 2014

Deser lodowy - podstawka pod gorące naczynia





Kolejna drewniana, wypalana podstawka pod gorące naczynia, o średnicy 20 cm i grubości 1 cm. Niezbędna w każdej kuchni. Dobrze sprawdzi się także w roli prezentu.

czwartek, 15 maja 2014

Drewniana kartka na DREWNIANĄ rocznicę

Drewniana kartka okolicznościowa (format 15x10 cm)
Tym razem coś na 5-ty, czyli drewniany jubileusz (format 15x10 cm, grubość 4 mm). Kartkę można  wypisać tradycyjnym długopisem. Podczas wysyłania należy ją umieścić w kopercie.

niedziela, 20 kwietnia 2014

Kartka urodzinowa (uro-02)

Drewniana  kartka urodzinowa (format 15x10 cm)

Kolejna kartka dla świętujących urodziny (format 15x10 cm, grubość 4 mm). Można ją wypisać tradycyjnym długopisem. Podczas wysyłania należy ją umieścić w kopercie.

poniedziałek, 31 marca 2014

Wypalana kartka urodzinowa (uro-01)

Drewniana kartka okolicznościowa (format 15x10 cm)



Urodzinowa, drewniana, wypalana kartka okolicznościowa (format 15x10 cm, grubość 4 mm). Można ją wypisać tradycyjnym długopisem. Podczas wysyłania należy ją umieścić w kopercie.

czwartek, 13 marca 2014

Wypalana drewniana pocztówka o tematyce Wielkanocnej (wiel-03)

Drewniana kartka pocztowa (format 15x10 cm)

Jeszcze jedna Wielkanocna pirokartka. Ta wypalona w drewnie pocztówka z pewnością mile zaskoczy adresata. Można ją wypisać tradycyjnym długopisem.

wtorek, 18 lutego 2014

Wielkanocna wypalana pocztówka (wiel-02)

Wypalana pocztówka (format 15x10 cm)



Kolejna Wielkanocna pirokartka. Ta wypalona w drewnie pocztówka z pewnością mile zaskoczy adresata. Można ją wypisać tradycyjnym długopisem.

wtorek, 4 lutego 2014

Wielkanocna drewniana piropocztówka (wiel-01)

Drewniana pocztówka (format 15x10 cm)


Wielkanocna pirokartka. Ta wypalona w drewnie pocztówka z pewnością mile zaskoczy adresata. Można ją wypisać tradycyjnym długopisem.

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Drewniana piropocztówka dla zakochanych (love-02)

Drewniana pocztówka (format 15x10 cm)

Jeszcze jeden temat miłosny przed zbliżającymi się Walentynkami. Wypalona w drewnie pocztówka doskonale nadaje się na upominek, który z pewnością zaskoczy obdarowaną osobę. Można ją wypisać zwykłym długopisem.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Drewniana piropocztówka dla zakochanych (love-01)

Drewniana pocztówka (format 15x10 cm)

Drewniana kartka pocztowa, wykonana techniką wypalania, na zbliżające się Walentynki.