PIROGRAFIA - definicja


PIROGRAFIA - co to właściwie jest?

Pirografia, rozumiana jako rękodzieło, to technika zdobnicza polegająca na wypalaniu (wzorów, napisów, obrazów) na wszelkich nadających się do tego materiałach - najczęściej w drewnie i skórze. Do wypalania służy specjalne urządzenie zwane pirografem, posiadające końcówkę (grot) nagrzewającą się do kilkuset stopni Celsjusza. Istnieją także wypalarki gazowe (mikropalniki), zasilane ciekłym butanem. Natomiast na skalę przemysłową pirografię zdominowały plotery laserowe.

piątek, 12 grudnia 2014

Wypalarka PEBARO - wrażenia z eksploatacji

Do tej pory pracowałem tanią, amatorską wypalarką, nieposiadającą możliwości regulacji temperatury grotu. Bardzo utrudniało to wszelkie cieniowanie. Od jakiegoś czasu rozglądałem się więc za bardziej profesjonalnym sprzętem.

Mój wybór padł na produkt uznanej niemieckiej firmy "Pebaro":


Wypalarka pozwala na płynną regulację temperatury w zakresie od 50 do 500 stopni. Początkowo miałem obawy czy taki zakres wystarczy, gdyż dostępne w handlu wypalarki określane mianem profesjonalnych nagrzewają grot w zakresie 450 - 750 stopni.

Jak się okazuje, do wypalania w drewnie 500 stopni Celsjusza w zupełności wystarcza. Mało tego, podczas cieniowania roboczą temperaturą jest 350 stopni. Na bardzo jasnym drewnie można zejść nawet na 275 stopni, jednak grozi to utratą subtelnych cieni uzyskanych przy tej temperaturze na pracach, które są potem lakierowane. Jak wiadomo, popularne lakiery nadają drewnu lekko żółty odcień.
500 stopni zapewnia komfort pracy na drewnie z drzew liściastych, np. na liściastej sklejce dostępnej chociażby w marketach Castorama. Natomiast wypalając na sośnie, lepiej ustawić temperaturę grotu na 425 stopni, gdyż drewno iglaste ma to do siebie, że koszmarnie dymi (ze względu na dużą zawartość żywicy).

Podsumowując, z wypalarki jestem bardzo zadowolony - nie wiem do czego wykorzystałbym temperatury powyżej 500 stopni oferowane przez droższe wypalarki "profesjonalne".
Poniżej fragment większego projektu wykonany tą wypalarką:2 komentarze:

  1. Gratuluję udanego zakupu, a także nowego pięknego dzieła.:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :) Ech, chciałbym żeby dobry sprzęt gwarantował udane prace. Niestety, w rękodziele najważniejsza jest ręka, więc jeszcze sporo nauki przede mną...

      Usuń