PIROGRAFIA - definicja


PIROGRAFIA - co to właściwie jest?

Pirografia, rozumiana jako rękodzieło, to technika zdobnicza polegająca na wypalaniu (wzorów, napisów, obrazów) na wszelkich nadających się do tego materiałach - najczęściej w drewnie i skórze. Do wypalania służy specjalne urządzenie zwane pirografem, posiadające końcówkę (grot) nagrzewającą się do kilkuset stopni Celsjusza. Istnieją także wypalarki gazowe (mikropalniki), zasilane ciekłym butanem. Natomiast na skalę przemysłową pirografię zdominowały plotery laserowe.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Podstawowe narzędzia

Pirograf, metalowe sitko, szczypce i kalka

Cztery rzeczy, widoczne na powyższym zdjęciu, umożliwiły mi rozpoczęcie przygody z wypalaniem. Krótko je zcharakteryzuję:
pirograf - prosty, amatorski model z wymiennymi końcówkami w cenie poniżej 100 zł. Jego wadą jest brak możliwości regulacji temperatury, co jest sporym utrudnieniem podczas wykonywania prac wymagających cieniowania. Wolne od tego mankamentu są pirografy profesjonalne lecz ich cena jest cztery, pięć razy wyższa.
metalowe sitko - służy do czyszczenia końcówek pirografu, które brudzą się podczas wypalania, utrudniając pracę. Zamiast sitka można stosować np. papier ścierny.
szczypce - akurat miałem w domu taki chirurgiczny sprzęt, więc mogę wymieniać rozgrzane końcówki pirografu w trakcie pracy, nie czekając aż ostygną.
kalka maszynowa - do przenoszenia wzoru na drewno.  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza