PIROGRAFIA - definicja


PIROGRAFIA - co to właściwie jest?

Pirografia, rozumiana jako rękodzieło, to technika zdobnicza polegająca na wypalaniu (wzorów, napisów, obrazów) na wszelkich nadających się do tego materiałach - najczęściej w drewnie i skórze. Do wypalania służy specjalne urządzenie zwane pirografem, posiadające końcówkę (grot) nagrzewającą się do kilkuset stopni Celsjusza. Istnieją także wypalarki gazowe (mikropalniki), zasilane ciekłym butanem. Natomiast na skalę przemysłową pirografię zdominowały plotery laserowe.

czwartek, 9 stycznia 2014

Jak radzić sobie z drażniącym dymem podczas wypalania

Niestety, pirografia, mimo całego swojego uroku, jest też zajęciem szkodliwym dla zdrowia. Zwłaszcza gdy ślęczy się nad pracami po kilka godzin dziennie. Dym wydobywający się spod grotu pirografu podrażnia oczy i drogi oddechowe. Jak się przed nim bronić?

maseczka ochronna




Najprostszym i najtańszym, ale jednocześnie najbardziej niewygodnym, sposobem jest stosowanie półmasek filtrujących. Koniecznie muszą to być półmaski oznaczone symbolem FFP3!  Ich wadą jest to, że nie chronią oczu.





wentylator biurkowy











Dobrym rozwiązaniem jest używanie niewielkiego biurkowego wentylatorka. Strumień powietrza całkiem skutecznie zdmuchuje dym sprzed twarzy. Oczywiście dym nadal pozostaje w naszej pracowni, więc należy ją odpowiednio często wietrzyć.






pochłaniacz





Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem jest zaopatrzenie się w profesjonalny pochłaniacz dymu z filtrem z węgla aktywnego. Szkodliwe substancje są zbierane i pochłaniane w miejscu ich powstawania. Zapobiega to kontaktowi ze skórą, wdychaniu oraz rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji w pomieszczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz