PIROGRAFIA - definicja


PIROGRAFIA - co to właściwie jest?

Pirografia, rozumiana jako rękodzieło, to technika zdobnicza polegająca na wypalaniu (wzorów, napisów, obrazów) na wszelkich nadających się do tego materiałach - najczęściej w drewnie i skórze. Do wypalania służy specjalne urządzenie zwane pirografem, posiadające końcówkę (grot) nagrzewającą się do kilkuset stopni Celsjusza. Istnieją także wypalarki gazowe (mikropalniki), zasilane ciekłym butanem. Natomiast na skalę przemysłową pirografię zdominowały plotery laserowe.

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Połączenie pirografii z piaskiem

Ostatnio wpadłem na pomysł żeby wypalany obraz pokolorować piaskiem. Ów piasek to ten sam, który w przemyśle jest wykorzystywany do produkcji tynków mozaikowych. Tak powstał poniższy prototyp. Z efektu jestem zadowolony, bo, co prawda zdjęcie nie w pełni to oddaje, ale obraz na żywo naprawdę prezentuje się interesująco. Piasek nadaje mu ciekawą i miłą dla oka fakturę.

Przeglądałem też zagraniczne strony żeby sprawdzić czy ktoś jeszcze łączy pirografię z kolorowym piaskiem i niczego nie znalazłem. Więc całkiem możliwe, że jest to nowość na skalę światową.
Wymiary obrazu: 30 x 40 cm (A3)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza